Viete, ako vybrať najvhodnejšie bezdrôtové slúchadlá na šport?

Žena s bluetooth slúchadlami na šport

Nordic walking, posilňovanie alebo behanie si užijete ešte viac, pokiaľ si do uší pustíte vašu obľúbenú hudbu. Lenže pre aké slúchadlá sa rozhodnúť, keď chcete kvalitný zvuk, a pritom pohodlné nosenie?

Prevedenie slúchadiel vyberajte podľa športovej aktivity. Nezabúdajte ale ani na svoj komfort. Slúchadlá musia perfektne sedieť v ušiach, netlačiť vás a zároveň zvládnuť aj náročné podmienky. Pot a dážď by nemali predstavovať problém.

Bezdrôtové, alebo skutočne bezdrôtové slúchadlá?

Akonáhle začnete s výberom slúchadiel, narazíte na termíny bezdrôtové a skutočne bezdrôtové alebo true wireless slúchadlá. Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Bezdrôtové slúchadlá – nemajú drôt, ktorý ich spája s prehrávacím zariadením. Sú však spojené medzi sebou. Spojené môžu byť drôtom, ktorý obvykle vedie za krkom, alebo hlavovým mostom. Hlavový most vedie cez hlavu.
  • Skutočne bezdrôtové slúchadlá – nemajú žiadny kábel, ktorý by ich spájal s prehrávacím zariadením alebo medzi sebou.

Obe prevedenia sa prehrávačmi pripájajú pomocou bluetooth.

Konštrukcia slúchadiel: cez uši, alebo do uší?

Konštrukciu slúchadiel si vyberte podľa toho, akej aktivite sa chcete venovať.

Slúchadlá s hlavovým mostom

Mušle slúchadiel cez hlavu sú spojené hlavovým mostom. Môžete si vybrať, či bude slúchadlo ležať iba na ušnici, takže sa nedotýka hlavy, alebo prekrýva celé ušnice a hlavy sa dotýka.

Tieto slúchadlá sú vhodné pre menej náročné aktivity, ako sú napríklad prechádzky alebo jóga. U dynamickejších športov sa pod mušľami môžu nepríjemne potiť uši.

Slúchadlá do uší

Vyberať môžete z rôznych tvarov  špuntov.Mušle sedia vo vonkajšom uchu. Ocenia ich športovci, ktorí neznesú slúchadlá hluboko v ušiach. Mušle však v uchu držia horšie ako špunty.

Špunty sa zasúvajú do zvukovodu, takže len tak nevypadnú a navyše skvele prenášajú zvuk. V ponuke sú s ušnými koncovkami rôznych veľkostí, aby v ušiach perfektne sedeli. K dostaniu sú aj štuple so stabilizátormi, ktoré sa upevňujú za ucho. Slúchadlá nevypadnú ani pri najnáročnejšej činnosti.

V týchto modeloch môžete behať, boxovať, jazdiť na bicykli… skrátka sa venovať aj fyzicky náročnejším športom.

Dôležité parametre pre výber bluetooth slúchadiel

Pri výbere bezdrôtových slúchadiel si všímajte tieto parametre:

  • Výdrž batérie – bluetooth slúchadlá by mali na jedno nabitie hrať najmenej 4 hodiny. Dobíjacie puzdro by malo mať dostatočnú kapacitu pre opakované dobíjanie.
  • ANC – pokiaľ majú slúchadlá funkciu ANC, teda aktívne potlačenie zvuku, mali by tiež ponúkať možnosť jej vypnutia. Počujete hudbu, ale zároveň aj ruch okolo vás. Ideálne napríklad pri chôdzi po ulici, kedy potrebujete počuť aj prechádzajúce autá, alebo pri jazde na bicykli v prevádzke.
  • Vodeodolnosť – chcite slúchadlá s vysokou ochranou IP, ktorá hovorí, že sú slúchadlá odolné proti vniknutiu pevných častíc aj vode.