Vodoodolnosť a vodotesnosť smart hodiniek. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pri výbere nových inteligentných hodiniek hrajú okrem vzhľadu dôležitú rolu aj ich vlastnosti. Platí to hlavne v prípade, ak potrebujete hodinky, ktoré môžete mať na ruke aj pri vykonávaní vodných športov.

Hodinky vodeodolnost

 

Výrobcovia udávajú hneď dva parametre, ktoré súvisia s vodou: vodoodolnosť a vodotesnosť. Tieto názvy znejú podobne, avšak každý z nich označuje úplne inú vlastnosť.

Čo si predstaviť pod pojmom vodoodolnosť

Slovo vodoodolnosť označuje schopnosť smart hodiniek odolať pôsobeniu vody, prípadne vlhkosti. Udáva sa v tvare IPXX. Prvé X poukazuje na odolnosť voči vniknutiu prachu, druhé voči vode.

Zatiaľ čo stupeň IP65 znamená, že hodinky sú chránené proti striekajúcej vode, IP66 poskytuje ochranu aj vtedy, ak voda strieka intenzívne. IP67 je zárukou, že hodinky zvládnu ponor do vody na 30 minút do hĺbky 1 metra, IP68 ich chráni pri trvalom ponorení.

Jednotlivé hodnoty v tejto stupnici na seba ale nijak nenadväzujú. Pokiaľ ste si teda mysleli, že v IP68 sú zahrnuté aj vlastnosti všetkých nižších stupňov, mýlili ste sa. Hodinky s označením IP67 a IP 67 napríklad bez problémov zvládnu ponor do vody, avšak v sprche, kde voda strieka, hrozí ich poškodenie.

Pamätajte aj na to, že testovania, ktoré predchádzajú certifikácii, prebiehajú výhradne v čistej vode. Morská voda, parné kúpele či pobyt v saune pre hodinky predstavujú extrémne podmienky, ktorým by ste ich nemali vystavovať.

Vodotesnosť u smart hodiniek

Aký tlak vodného stĺpca môže pôsobiť na inteligentné hodinky bez toho, aby sa do nich dostala voda? To zistíte podľa toho, akú majú vodotesnosť. Tá sa označuje buď jednotkami tlaku (ATM, bar) alebo v metroch (M).

Rozhodne sa ale neriaďte hodnotou vodotesnosti udanou v metroch. Tá zodpovedá statickému tlaku v udanej hĺbke, avšak nie v skutočných, ale iba v laboratórnych podmienkach. Keď sa s hodinkami nesúcimi označenie 30 M do tejto hĺbky naozaj ponoríte, je veľká pravdepodobnosť, že prestanú fungovať.

 

Čo znamená označenie vodotesnosti v praxi

Ak plánujete hodinky využívať aj pri pobyte vo vode alebo dokonca pri potápaní, predstavuje vodotesnosť pri výbere mimoriadne dôležitý parameter. Označovanie vodotesných smart hodiniek sa riadi medzinárodnými normami. Aké rôzne označenia na hodinkách nájdete a čo znamenajú?

-       Water resistant/0 M – tieto hodinky dokážu odolať vzdušnej vlhkosti, ale nemali by sa dostať do kontaktu s vodou.

-       3 bar/3ATM/30 M – mali ste na sebe hodinky pri umývaní rúk, sprchovaní alebo v daždi? Modely s týmto označením to nijak nepoškodí.

-       5 bar/5ATM/50 M – hodinky, ktoré si nemusíte dávať dole ani pri sprchovaní, sú taktiež vhodné na plávanie.

-       10 bar/10ATM/100 M – ideálne pre milovníkov šnorchlovania a vodných športov na hladine.

-       20 bar/20ATM/200 M – modely vhodné pre všetky vodné športy i na prístrojové potápanie.

-       30 bar/30ATM/300 M – hodinky navrhnuté špeciálne pre potápačov, ktorí sa potápajú s dýchacím prístrojom.

Aby ste vodotesnosť inteligentných hodiniek zachovali, nevystavujte ich prudkému striedaniu teplôt, nemanipulujte s ich ovládacími prvkami pod vodou a nezabúdajte ani na pravidelnú skúšku vodotesnosti a tlakovú skúšku.